02 - 2334418

Laboratoriohinnat

Otamme laboratorionäytteitä ma-to klo 09.00-17.00 ja perjantaisin klo 9.00- 12.00.

Muina aikoina sopimuksen mukaan klinikan aukioloaikojen puitteissa. Soitathan klinikalle varataksesi näytteenottoajan, kiitos. 

Lääkärin lähetteellä vähennämme näytteen hinnasta kela-korvauksen. Voit tulla näytteenottoon myös ilman lähetettä.

Laboratoriohinnasto

PalveluHintaHinta kela-korvattuna
S-AFOS, alkalinen fosfataasi28,0027,00
S-ALAT, alaniiniaminotransferaasi25,0024,00
S-AMH, anti-muller-hormoni70,0060,00
U-BaktVi, bakteeriviljely virtsasta38,0036,00
S-CA12-5, CA12-5 antigeeni52,0047,00
S-CRP, C-reaktiivinen proteiini30,0029,00
U-CtGcNhO, klamydia ja tippuri virtsasta51,0045,00
S-D-25, D-vitamiini-25-OH65,0057,00
S-E2, estradioli42,0038,00
S-FERRIT, ferritiini42,0040,00
S-FSH, follikkelia stimuloiva hormoni52,0050,00
fS-GLUK, glukoosi25,0024,00
B-HbA1c, hemoglobiini-A1c, verestä49,0047,00
S-HBs-Ag, hepatiitti B-virus, antigeeni30,0028,00
S-HCG, istukkahormoni51,0048,00
S-HCVAb, hepatiitti C-virus, vasta-aineet35,0030,00
S-HIVAgAb, HI-virus, antigeeni, vasta-aineet42,0039,00
B-Kromos, kromosomit330,00278,00
fS-LIPA, kolesterolipaketti50,0045,00
S-LH, luteinisoiva hormoni53,0051,00
B-NIPTtri, non-invasiivinen prenataalitutkimus549,00(445,00)
B-NIPTdel, non-invasiivinen prenataalitutkimus, laaja820,00(716,00)
S-PRL, prolaktiini45,0043,00
S-PROG, progesteroni48,0043,00
S-PSA, prostataspesifinen antigeeni68,0066,00
B-PVK-T, perusverenkuva ja trombosyytit40,0039,00
S-TESTO, testosteroni49,0044,00
S-TSH, tyreotropiini36,0034,00
S-T4V, tyroksiini, vapaa40,0038,00
S-TPOAb, tyroideaperoksidaasi vasta-aineet50,0045,00